Data publikacji: 4-11-2018

Zawroty głowy (Vertigo)

Zawroty głowy stanowią jedną z najczęstszych dolegliwości z powodu, których chorzy zgłaszają się do neurologa i laryngologa. Jednak ustalenie właściwej diagnozy nie zawsze jest łatwe. Bywa, że rozwikłanie zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości jest trudne, a często już na ich podstawie można zróżnicować rodzaj zawrotów głowy.

Duża część spośród występujących epizodów jest efektem innych chorób np. nadciśnienia tętniczego czy infekcji i ich skuteczne leczenie jest wystarczające do ustąpienia dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że istnieje cała grupa zawrotów głowy, których diagnostyką i leczeniem powinien zajmować się neurolog i/lub laryngolog (często wspólnie). Łagodne położeniowe zawroty głowy, „szyjnopochodne” zawroty głowy, choroba Meniera czy zapalenie nerwu przedsionkowego (neuronitis vestibularis) stanowią grupę chorób, które wymagają pogłębienie diagnostyki neurologicznej i laryngologicznej. Zawroty głowy mogą też być efektem chorób mózgu takich jak stwardnienie rozsiane, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, guzy mózgu, udary mózgu. Skargi zgłaszane przez pacjenta są bardzo różne, od „uczucia wirowania”; „kręcenia”; przez „zapadanie”, „pływanie” po „uczucie niestabilności/ niepewności” przy chodzeniu. Jeśli towarzyszy im jednostronny szum uszny, to można podejrzewać pochodzenie laryngologiczne. Jeśli chory obserwuje równocześnie inne niepokojące objawy takie jak drętwienie połowy twarzy, zaburzenia widzenia czy niedowład, to powinien jak najszybciej skontaktować się z neurologiem lub laryngologiem. Mogą one świadczyć o poważnych chorobach, których szybka diagnostyka i leczenie mogą być bardzo istotne. Doświadczenie, wiedza i zdobyte umiejętności badającego lekarza stanowią pierwszy istotny element diagnostyki i leczenia. Zespół neurologów i laryngologów współpracujących z NZOZ Sanocka pracuje w renomowanych łódzkich klinikach. Mamy nadzieję, że udzielona Państwu pomoc będzie optymalna i pozwoli ulżyć w występujących dolegliwościach.

Najnowsze artykuły

Suspendisse sit amet augue sed nunc ultricies tincidunt quis in sem. Vivamus urna lacus, euismod ut nisi quis, sollicitudin malesuada arcu. Donec nisl risus, euismod sit amet scelerisque ac, finibus non magna.

Bóle głowy to szeroka dziedzina neurologii, typowa dla tej specjalności. Należy pamiętać, że...

Zawroty głowy stanowią jedną z najczęstszych dolegliwości z powodu, których chorzy zgłaszają się...

Zdecydowanie jedną z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów u neurologa są bóle...

Bóle korzeniowe najczęściej są wynikiem chorób kręgosłupa (dyskopatie- przepukliny jąder...